İç mimarlık  hayal gücü ve yaratıcılığı yüksek olan kişilerin seçmesi gereken bir  meslektir.  İç mimar olmak isteyen kişilerin öncelikle yeteneklerinin  farkında olması ve bunu doğru değerlendirebilmesi gerekir.  Zevkli ve keyifli bir meslek olan iç mimarlığı meslek olarak tercih etmeye karar vermeden önce  iç mimarlığın gerektirdiği özelliklerle ilgili bilmesi gerekenleri öğrenmeleri gerekiyor.

 Mutfaklar hayatımızın çoğu zamanını geçirdiğimiz yerlerdir. Beslenme ihtiyacımızı karşılamamız için kullandığımız mutfaklar evimizin kullanım alanı sıralamasın da en çok mutfaklarımızı kullanmaktayız. Yemek yapmak yeme, misafir ağırlama gibi rutin yaptıklarımızın alanı olan mutfaklarımızın ferah ve ergonomik dekorda olması kullanım açısında bize kolaylık sağlayacaktır. Ergonomik mutfaklar modernist akımla birlikte daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Biçimin işlevselliğin önüne geçtiği mutfak tasarımlarında sadelik ve fonksiyonellik ön plandadır.  Mutfak tasarımlarımızda tercih ettiğimiz ergonomik özel tasarımlar kullanışlı olmasından dolayı kullanıcının ihtiyaçlarını karşılıyor anlamına gelmektedir. Mutfak tasarımlarınızı uzun yıllar güvenle ve rahatlıkla kullanabileceğiniz bir mutfak istiyorsanız ergonomik özel tasarımlarımızı tercih edebilirsiniz. Ergonomik mutfak tasarımlarımız bulunduğu mekanın daha geniş ve ferah görünmesini sağlayacaktır. Doğru ışıklandırmayla kullanışlı dolap , çekmece ve raflar , sağlam güvenli elektronik cihazları kullanmamız gerekmektedir.  Mutfak dekorasyonunuzun ergonomik ve fonksiyonel olması dışında sıra dışı özelliklere sahip olmasını ve farklı görünmesini de istiyorsanız sizin için de İç Yapı Selin Mimarlık olarak önerilerimiz var. Kişilere özel mutfak tasarımların altın kuralı kişinin kullanım ihtiyacına göre tasarım yapmaktır. Eğer sıfırdan mutfağınızı yeniliyorsanız mimar ve tasarımcınız sizin ihtiyaçlarınıza göre bir çalışma yapacaktır ama eğer hazır bir mutfak dekorasyonu aldıysanız o zaman bazı değişikliklere ihtiyaç duyabilirsiniz. Ergonomik bir mutfak istiyorsanız kendinize ve kullanım alanınıza göre tasarım yaptırmak daha doğru olacaktır. Dolaplar, çekmeceler ve raflar kullanacağınız depolama alanlarını, ankastre ocak, fırın, lavabo gibi ekipmanları kullanım alışkanlıklarınıza göre yerleştirmek ergonomik tasarımda büyük önem taşır. Mutfağınızın bulunduğu mekanı daha ferah ve geniş gösterecek tasarımlara ihtiyacınız olacak. Mutfak projelerinde dikkat edilmesi gereken, duvarın ve zeminin renklerinin daha açık tonlarda tercih edilmesidir, kullanışlı raflar ve çekmeceler olan dolaplar seçilmesi, renk tercihi ve aydınlatmanın doğru bir yerden sağlanması, parlak yüzeyi olan ışık yansıtma özelliği olan mutfak ekipmanları ve aksesuarların seçilmesi, dekorasyonu kombinasyonlarla tamamlamaya yardımcı olacaktır. Kullanım alanınız küçük ise Mutfağınızda alan tasarrufu sağlayabilmeniz  için modüler mobilyalar açılır kapanır özelliği olan masa ve sandalyeleri tercih etmek çok daha etkili olacaktır.

 

 İç Yapı Selin Mimarlık Kişilere özel mutfak tasarımların altın kuralı kişinin kullanım ihtiyacına göre tasarım yapmaktır.

Eğer sıfırdan mutfağınızı yeniliyorsanız mimar ve tasarımcınız sizin ihtiyaçlarınıza göre bir çalışma yapacaktır ama eğer hazır bir mutfak dekorasyonu aldıysanız o zaman bazı değişikliklere ihtiyaç duyabilirsiniz. Ergonomik bir mutfak istiyorsanız kendinize ve kullanım alanınıza göre tasarım yaptırmak daha doğru olacaktır. Dolaplar, çekmeceler ve raflar kullanacağınız depolama alanlarını, ankastre ocak, fırın, lavabo gibi ekipmanları kullanım alışkanlıklarınıza göre yerleştirmek ergonomik tasarımda büyük önem taşır. Mutfağınızın bulunduğu mekanı daha ferah ve geniş gösterecek tasarımlara ihtiyacınız olacak. Mutfak projelerinde dikkat edilmesi gereken, duvarın ve zeminin renklerinin daha açık tonlarda tercih edilmesidir, kullanışlı raflar ve çekmeceler olan dolaplar seçilmesi, renk tercihi ve aydınlatmanın doğru bir yerden sağlanması, parlak yüzeyi olan ışık yansıtma özelliği olan mutfak ekipmanları ve aksesuarların seçilmesi, dekorasyonu kombinasyonlarla tamamlamaya yardımcı olacaktır. Kullanım alanınız küçük ise Mutfağınızda alan tasarrufu sağlayabilmeniz  için modüler mobilyalar açılır kapanır özelliği olan masa ve sandalyeleri tercih etmek

çok daha etkili olacaktır.

 

İç mimarlık mesleğini seçecek kişide olması gereken özelliklerin başında yetenek gelmesi gerekiyor.
Normalin üzerinde görsel hayal yeteneğine ihtiyaç vardır. Şekilleri ayırt edebilme zihinde canlandıra bilmesi,
yaratıcılığı olması , görsel sanatlarla ilgili olması ve kişilik olarak eleştiriye yeniliklere açık kişilikte
Planladığı ve karşısında hayalindeki yeri anlatan kişinin hayalini oluşturabilecek özellikte olması ayrıca
yarattığı projede başkalarını etkileyecek yetenekte olması gerekiyor.

Değişen trendlerle birlikte ihtiyaçlarımız evlerimiz, evlerimizdeki eşyalarımız hızla değişmektedir.
evimizin tasarımını değişmek istiyordum banyomu yenilemek istiyordum diyorsanız son 2020 banyo tasarım
trendleri iç yapı mimarlık tasarım trendleri yazımızı takip edebilir bizimle iletişime geçebilirsiniz.